Kolejny sukces Kancelarii i naszych klientów w sprawie przeciwko PKO BP S.A. (dawny Nordea Bank Polska S.A.)
Wyrokiem z dnia 20 czerwca 2024 r., w sprawie o sygn. akt: I C 1372/23, Sąd Okręgowy w Rzeszowie:
- ustalił nieistnienie stosunku prawnego wynikającego z umowy o kredyt mieszkaniowy NORDEA-HABITAT zawartej z Nordea Bank Polska S.A. z siedzibą w Gdyni (poprzednik prawny PKO BP S.A.)
- zasądził od Powszechnej Kasy Oszczędności Banku Polskiego S.A. na rzecz powodów kwotę po 181.456,93 zł z ustawowymi odsetkami za opóźnienie od 5 czerwca 2023 r. do dnia zapłaty,
- zasądził od pozwanego PKO BP S.A. z siedzibą w Warszawie na rzecz powodów zwrot całości kosztów procesu.
Sąd uznał, że zawarte w umowie o kredyt mieszkaniowy NORDEA-HABITAT klauzule walutowe stanowią niedozwolone postanowienia umowne. Kwestionowane postanowienia pozwalały pozwanemu bankowi w sposób dowolny kształtować zadłużenie konsumentów i narażały ich na nieograniczone ryzyko wzrostu kosztów spłaty kredytu. Bank nie poinformował konsumentów w sposób należyty o sposobie funkcjonowania mechanizmu indeksacji, sposobie ustalania kursów przeliczeniowych oraz ryzyku związanym z zaciągnięciem kredytu indeksowanego do waluty obcej.
Z powyższych względów należało uznać, że klauzula indeksacyjna była sprzeczna z dobrymi obyczajami i rażąco naruszała interesy powodów. Jako taka stanowiła niedozwolone postanowienie umowne podlegające sankcji bezskuteczności. Z kolei eliminacja z umowy kredytu indeksowanego do CHF klauzuli walutowej określającej główne świadczenia stron i decydującej o jej prawnym charakterze powinna doprowadzić do upadku umowy i zwrotu świadczeń spełnionych w jej wykonaniu.
Sprawę prowadził radca prawny Damian Skrzypek z Rzeszowa.