Kredyt denominowany i indeksowany do CHF. Czym się różnią?

Różnice na gruncie cywilnoprawnej konstrukcji obu rodzajów kredytu są istotne.

Otóż kredyt denominowany w walucie obcej to kredyt, którego wartość wyrażona została w umowie w walucie obcej (innymi słowy bank umówił się z kredytobiorcą na pożyczenie mu określonej kwoty w walucie obcej), ale uruchomiony został w walucie polskiej, a kredytobiorca dokonuje spłaty rat kapitałowo-odsetkowych również w walucie polskiej, po przeliczeniu według kursu wymiany walut na dany dzień (najczęściej na dzień spłaty). Kredytobiorca zwraca bankowi sumę nominalną udzielonego kredytu (kapitał) stanowiącą określoną równowartość waluty obcej, w zależności od bieżącego kursu wymiany walut, wraz z odsetkami oraz ewentualnie innymi opłatami i prowizjami. W tym przypadku kwota kredytu, o której mowa w art. 69 ust. 1 prawa bankowego, oddawana kredytobiorcy do dyspozycji wyrażona jest w walucie obcej.

Z kolei kredyt indeksowany kursem waluty obcej to kredyt udzielany w walucie polskiej (PLN) przy czym na dzień (najczęściej dzień uruchomienia kredytu), kwota kapitału kredytu (lub jej część) przeliczana jest na walutę obcą (według bieżącego kursu wymiany waluty), która to kwota stanowi następnie podstawę ustalania wysokości rat kapitałowo-odsetkowych. Wysokość rat kapitałowo-odsetkowych określana jest zatem w walucie obcej, ale ich spłata dokonywana jest w walucie polskiej, po przeliczeniu według kursu wymiany walut na dany dzień (najczęściej na dzień spłaty). W przypadku tego rodzaju kredytu kwota kredytu, o której mowa w art. 69 ust. 1 prawa bankowego, oddawana kredytobiorcy do dyspozycji wyrażona jest w walucie polskich złotych.

Mechanizm spłaty kredytu denominowanego i indeksowanego jest identyczny, tj. saldo kredytu jest wyrażone w CHF, a spłata odbywa się w złotówkach jako równowartość w złotych tegoż salda. W kredycie denominowanym kwota kredytu oraz saldo od początku określone są w CHF, a nie jak ma to miejsce w kredycie indeksowanym, gdzie do ustalenia salda w CHF dochodzi dopiero poprzez przeliczenie wypłacanej w złotych kwoty kredytu na CHF.

Z różnic w konstrukcji obu rodzajów kredytów wynikają różne sposoby i podstawy prawne ich kwestionowania w procesie sądowym.

Click to rate this post!
[Total: 0 Average: 0]

Leave a Reply

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *